Greutatea BMW M4

Greutatea curbă a BMW M4 afectează eficiența combustibilului, manevrabilitatea și experiența generală de conducere. Un M4 mai greu poate avea o conducere mai stabilă și poate manevra mai bine în condiții meteorologice adverse, dar poate necesita și mai mult combustibil și poate avea o accelerare mai lentă.

Pe de altă parte, un BMW M4 mai ușor poate se mândri cu un consum mai bun de combustibil și o accelerație mai rapidă, deși poate avea și o stabilitate redusă și mai puțin control pe drum.

Cea mai ușoară BMW M4 a fost produsă în 2018, având o greutate de 3530 lbs de livre. Iar cel mai greu model a ieșit de pe linia de producție în 2023, având o greutate la bord de 4306 lbs de livre.

Explorați datele de mai jos și comparați modul în care alți parametri de masă corporală ai BMW M4, cum ar fi greutatea brută a vehiculului (GVWR) și capacitatea de încărcare, s-au schimbat între generații.

Quick weight overview

BMW M4 recorded specifications
Specification Value
Greutatea la bordul trotuarului 3,530–4,306 lbs range
GVWR 4,343–5,170 lbs range
Încărcătură 680–980 lbs range
Model years 2015–2023
Configurations 24 recorded

Accesorii personalizate

BMW M4 weight by year

Newest model years first. Ranges cover the configurations on file for that year.
Anul Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură Details
2023 3,640–4,306 lbs range 4,343–5,170 lbs range 770 lbs View
2022 3,830–3,880 lbs range 4,750 lbs 770 lbs View
2021 3,830–3,880 lbs range 4,750 lbs 770 lbs View
2020 3,620–4,110 lbs range 4,500–4,850 lbs range 770–980 lbs range View
2019 3,620–4,070 lbs range 4,500–4,800 lbs range 680–770 lbs range View
2018 3,530–4,055 lbs range 4,500–4,800 lbs range 680–860 lbs range View
2017 3,530–4,055 lbs range 4,500–4,800 lbs range 680–860 lbs range View
2016 3,530–4,055 lbs range 4,500–4,800 lbs range 680–860 lbs range View
2015 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs View

BMW M4 curb weight history

Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.

4,368.083,467.922015: 3,530 lbs20152016: 3,530–4,055 lbs20162017: 3,530–4,055 lbs20172018: 3,530–4,055 lbs20182019: 3,620–4,070 lbs20192020: 3,620–4,110 lbs20202021: 3,830–3,880 lbs20212022: 3,830–3,880 lbs20222023: 3,640–4,306 lbs2023
  • 2023 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,640–4,306 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,343–5,170 lbs range
    Încărcătură 770 lbs
    Configurations 5 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de remorcare 999 lbs
    Capacitatea maximă de încărcare 12–13.60 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    5 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,306 lbs 5,170 lbs 770 lbs
    Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,979 lbs 4,861 lbs 770 lbs
    CSL 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,640 lbs 4,343 lbs Unavailable
  • 2022 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,830–3,880 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,750 lbs
    Încărcătură 770 lbs
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 15.50 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs
  • 2021 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,830–3,880 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,750 lbs
    Încărcătură 770 lbs
    Configurations 2 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 15.50 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    2 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs
    Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs
  • 2020 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,620–4,110 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500–4,850 lbs range
    Încărcătură 770–980 lbs range
    Configurations 3 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 11–13.10 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.80 galoni
    3 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,110 lbs 4,850 lbs 980 lbs
    Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,625 lbs 4,500 lbs 770 lbs
    CS 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,620 lbs 4,500 lbs 770 lbs
  • 2019 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,620–4,070 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500–4,800 lbs range
    Încărcătură 680–770 lbs range
    Configurations 3 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 11–13.10 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.90 galoni
    3 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,070 lbs 4,800 lbs 680 lbs
    Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,625 lbs 4,500 lbs 770 lbs
    CS 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,620 lbs 4,500 lbs 770 lbs
  • 2018 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,530–4,055 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500–4,800 lbs range
    Încărcătură 680–860 lbs range
    Configurations 2 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 11–13.10 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.90 galoni
    2 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs
    Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs
  • 2017 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,530–4,055 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500–4,800 lbs range
    Încărcătură 680–860 lbs range
    Configurations 2 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 11–13.10 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.90 galoni
    2 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs
    Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs
  • 2016 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,530–4,055 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500–4,800 lbs range
    Încărcătură 680–860 lbs range
    Configurations 2 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de remorcare 4,000 lbs
    Rezervor de combustibil 15.90 galoni
    2 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs
    Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs
  • 2015 BMW M4

    Greutatea la bordul trotuarului 3,530 lbs
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,500 lbs
    Încărcătură 860 lbs
    Configurations 1 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de remorcare 999 lbs
    Rezervor de combustibil 15.90 galoni
    1 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    Base 2dr Coupe Unavailable Unavailable 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs

Comparați BMW M4 Greutate

An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.

Year A

Year B

Find my exact configuration

Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.

Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.

How much weight can I carry?

Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.

Enter a payload rating to estimate remaining capacity.

What the weight terms mean

Greutatea la bordul trotuarului

Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.

Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR)

GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.

Încărcătură

Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.

Capacitate de remorcare

Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.

Gantera de remorcare

Bara de acoperiș

Suport pentru biciclete



Specificațiile BMW M4
Comparați

Performanță

Motor
Timpuri de accelerare de la 0 la 100 de mile pe oră
Putere în cai putere
Upgrade-uri

Exterior

Roți
Wheel Interchange
Becuri
Dimensiuni
Distanța față de sol
Greutate
Upgrade-uri

Interior

Mărimea difuzoarelor
Upgrade-uri

Mentenanță

Capacitate de remorcare
Capacitatea de ulei
Mărimea ștergătoarelor
Dimensiunea rezervorului de combustibil
Spațiu de încărcare
Rata de siguranță
Reclamații
Generații
Upgrade-uri
Manuals
mpg