BMW M4 vægt
BMW M4 tomvægt påvirker brændstofeffektiviteten, håndteringen og den samlede køreoplevelse. En tungere M4 kan have en mere stabil kørsel og håndtere bedre under ugunstige vejrforhold, men den kan også kræve mere brændstof og have langsommere acceleration.
På den anden side kan en lettere BMW M4 prale af bedre MPG og hurtigere acceleration, selvom den også kan have reduceret stabilitet og mindre kontrol på vejen.
Den letteste BMW M4 blev produceret i 2018 med en vægt på 3530 lbs. Og den tungeste model kom ud af produktionslinjen i 2023 med en vægt på 4306 lbs pund i køreklar tilstand.
Udforsk dataene nedenfor og sammenlign, hvordan andre BMW M4-kropsmasseparametre som bruttovægtvurdering (GVWR) og lasteevne ændrede sig mellem generationerne.
Quick weight overview
| Specification | Value |
|---|---|
| Køretøjets vægt | 3,530–4,306 lbs range |
| GVWR | 4,343–5,170 lbs range |
| Nyttelast | 680–980 lbs range |
| Model years | 2015–2023 |
| Configurations | 24 recorded |
Tilpassede tilføjelser
BMW M4 weight by year
| År | Køretøjets vægt | GVWR | Nyttelast | Details |
|---|---|---|---|---|
| 2023 | 3,640–4,306 lbs range | 4,343–5,170 lbs range | 770 lbs | View |
| 2022 | 3,830–3,880 lbs range | 4,750 lbs | 770 lbs | View |
| 2021 | 3,830–3,880 lbs range | 4,750 lbs | 770 lbs | View |
| 2020 | 3,620–4,110 lbs range | 4,500–4,850 lbs range | 770–980 lbs range | View |
| 2019 | 3,620–4,070 lbs range | 4,500–4,800 lbs range | 680–770 lbs range | View |
| 2018 | 3,530–4,055 lbs range | 4,500–4,800 lbs range | 680–860 lbs range | View |
| 2017 | 3,530–4,055 lbs range | 4,500–4,800 lbs range | 680–860 lbs range | View |
| 2016 | 3,530–4,055 lbs range | 4,500–4,800 lbs range | 680–860 lbs range | View |
| 2015 | 3,530 lbs | 4,500 lbs | 860 lbs | View |
BMW M4 curb weight history
Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.
-
2023 BMW M4
Køretøjets vægt 3,640–4,306 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,343–5,170 lbs range Nyttelast 770 lbs Configurations 5 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 999 lbs Maksimal lastkapacitet 12–13.60 cu.ft. Brændstoftank 15.60 galloner 5 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,306 lbs 5,170 lbs 770 lbs Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,979 lbs 4,861 lbs 770 lbs CSL 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,640 lbs 4,343 lbs Unavailable -
2022 BMW M4
Køretøjets vægt 3,830–3,880 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,750 lbs Nyttelast 770 lbs Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 15.50 cu.ft. Brændstoftank 15.60 galloner 4 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs -
2021 BMW M4
Køretøjets vægt 3,830–3,880 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,750 lbs Nyttelast 770 lbs Configurations 2 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 15.50 cu.ft. Brændstoftank 15.60 galloner 2 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,830 lbs 4,750 lbs 770 lbs Competition 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,880 lbs 4,750 lbs 770 lbs -
2020 BMW M4
Køretøjets vægt 3,620–4,110 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500–4,850 lbs range Nyttelast 770–980 lbs range Configurations 3 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 11–13.10 cu.ft. Brændstoftank 15.80 galloner 3 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,110 lbs 4,850 lbs 980 lbs Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,625 lbs 4,500 lbs 770 lbs CS 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,620 lbs 4,500 lbs 770 lbs -
2019 BMW M4
Køretøjets vægt 3,620–4,070 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500–4,800 lbs range Nyttelast 680–770 lbs range Configurations 3 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 11–13.10 cu.ft. Brændstoftank 15.90 galloner 3 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,070 lbs 4,800 lbs 680 lbs Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,625 lbs 4,500 lbs 770 lbs CS 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,620 lbs 4,500 lbs 770 lbs -
2018 BMW M4
Køretøjets vægt 3,530–4,055 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500–4,800 lbs range Nyttelast 680–860 lbs range Configurations 2 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 11–13.10 cu.ft. Brændstoftank 15.90 galloner 2 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs -
2017 BMW M4
Køretøjets vægt 3,530–4,055 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500–4,800 lbs range Nyttelast 680–860 lbs range Configurations 2 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal lastkapacitet 11–13.10 cu.ft. Brændstoftank 15.90 galloner 2 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs -
2016 BMW M4
Køretøjets vægt 3,530–4,055 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500–4,800 lbs range Nyttelast 680–860 lbs range Configurations 2 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 4,000 lbs Brændstoftank 15.90 galloner 2 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Rear-wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,055 lbs 4,800 lbs 680 lbs Base 2dr Rear-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs -
2015 BMW M4
Køretøjets vægt 3,530 lbs Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,500 lbs Nyttelast 860 lbs Configurations 1 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 999 lbs Brændstoftank 15.90 galloner 1 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Base 2dr Coupe Unavailable Unavailable 3,530 lbs 4,500 lbs 860 lbs
Sammenlign BMW M4 Vægt
An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.
Find my exact configuration
Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.
Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.
How much weight can I carry?
Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.
What the weight terms mean
Køretøjets vægt
Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.
Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR)
GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.
Nyttelast
Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.
Trækkapacitet
Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.
Trækkrog
Tagbøjle
Cykelstativ
BMW M4 specifikationer
Sammenlign
Præstation
| Motor |
| 0-100 tider |
| Hestekræfter |
| Opgraderinger |
Eksteriør
| Hjul |
| Wheel Interchange |
| Pærer |
| Dimensioner |
| Frihøjde |
| Vægt |
| Opgraderinger |
Interiør
| Højttalerstørrelse |
| Opgraderinger |
Vedligeholdelse
| Trækkapacitet |
| Oliekapacitet |
| Viskestørrelse |
| Tankstørrelse |
| Lastrum |
| Sikkerhedsvurderinger |
| Klager |
| Generationer |
| Opgraderinger |
| Manuals |
| mpg |