Subaru Ascent paino
Subaru Ascentn paino vaikuttaa polttoainetehokkuuteen, ajettavuuteen ja yleiseen ajokokemukseen. Painavampi Ascent saattaa tarjota vakaamman ajon ja paremman hallittavuuden vaikeissa sääolosuhteissa, mutta se voi myös vaatia enemmän polttoainetta ja tarjota hitaamman kiihtyvyyden.
Toisaalta kevyempi Subaru Ascent voi ylpeillä paremmalla polttoainetaloudella ja nopeammalla kiihtyvyydellä, vaikka sillä voi olla myös vähemmän vakautta ja hallintaa tiellä.
Kevyin Subaru Ascent valmistettiin vuonna 2022 painolla 4430 paunaa. Ja raskain malli valmistui tuotantolinjalta vuonna 2022 painolla 4603 paunaa paunaa.
Tutustu alla oleviin tietoihin ja vertaa, miten muiden Subaru Ascent -mallien rungon massaparametrit, kuten kokonaispaino (GVWR) ja kuormankantokyky, ovat muuttuneet sukupolvien välillä.
Quick weight overview
| Specification | Value |
|---|---|
| Paino jalkakäytävällä | 4,430–4,603 lbs range |
| GVWR | 6,001 lbs |
| Kuorma | Unavailable |
| Model years | 2019–2022 |
| Configurations | 17 recorded |
Räätälöidyt lisäosat
Subaru Ascent weight by year
| Vuosi | Paino jalkakäytävällä | GVWR | Kuorma | Details |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | 4,430–4,603 lbs range | 6,001 lbs | Unavailable | View |
| 2021 | 4,430–4,603 lbs range | 6,001 lbs | Unavailable | View |
| 2020 | 4,430–4,603 lbs range | 6,001 lbs | Unavailable | View |
| 2019 | 4,430–4,603 lbs range | 6,001 lbs | Unavailable | View |
Subaru Ascent curb weight history
Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.
-
2022 Subaru Ascent
Paino jalkakäytävällä 4,430–4,603 lbs range Kokonaispaino (GVWR) 6,001 lbs Kuorma Unavailable Configurations 5 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimaalinen vetokyky 2,000–5,000 lbs Maksimikuormitilavuus 86–86.50 cu.ft. Polttoainesäiliö 19.30 galloneja 5 recorded configurations
Configuration Moottori Drivetrain Paino jalkakäytävällä GVWR Kuorma Base 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable Limited 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable Onyx Edition 7-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,472 lbs 6,001 lbs Unavailable Premium 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,453 lbs 6,001 lbs Unavailable Touring 7-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable -
2021 Subaru Ascent
Paino jalkakäytävällä 4,430–4,603 lbs range Kokonaispaino (GVWR) 6,001 lbs Kuorma Unavailable Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimaalinen vetokyky 2,000–5,000 lbs Maksimikuormitilavuus 86–86.50 cu.ft. Polttoainesäiliö 19.30 galloneja 4 recorded configurations
Configuration Moottori Drivetrain Paino jalkakäytävällä GVWR Kuorma Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,453 lbs 6,001 lbs Unavailable Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable -
2020 Subaru Ascent
Paino jalkakäytävällä 4,430–4,603 lbs range Kokonaispaino (GVWR) 6,001 lbs Kuorma Unavailable Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimaalinen vetokyky 2,000–5,000 lbs Maksimikuormitilavuus 86–86.50 cu.ft. Polttoainesäiliö 19.30 galloneja 4 recorded configurations
Configuration Moottori Drivetrain Paino jalkakäytävällä GVWR Kuorma Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,451 lbs 6,001 lbs Unavailable Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable -
2019 Subaru Ascent
Paino jalkakäytävällä 4,430–4,603 lbs range Kokonaispaino (GVWR) 6,001 lbs Kuorma Unavailable Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimaalinen vetokyky 2,000–5,000 lbs Maksimikuormitilavuus 86–86.50 cu.ft. Polttoainesäiliö 19.30 galloneja 4 recorded configurations
Configuration Moottori Drivetrain Paino jalkakäytävällä GVWR Kuorma Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,499 lbs 6,001 lbs Unavailable Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,477 lbs 6,001 lbs Unavailable Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable
Vertaa Subaru Ascent Paino
An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.
Find my exact configuration
Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.
Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.
How much weight can I carry?
Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.
What the weight terms mean
Paino jalkakäytävällä
Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.
Kokonaispaino (GVWR)
GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.
Kuorma
Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.
Vetokyky
Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.
Vetokoukku
Kattoteline
Polkupyöräteline
Subaru Ascent tekniset tiedot
Vertaa
Suorituskyky
| Moottori |
| 0-100 ajat |
| Hepoviisi |
| Päivitykset |
Ulkoasu
| Pyörät |
| Wheel Interchange |
| Lamput |
| Ulottuvuudet |
| Maavara |
| Paino |
| Päivitykset |
Sisätilat
| Ohjauspyörän koko |
| Kaiuttimen koko |
| Päivitykset |
Ylläpito
| Vetokyky |
| Öljyn tilavuus |
| Sulakkeet |
| Bensatankin koko |
| Akun koko |
| Bensiinilaatu |
| Tavaratila |
| Turvallisuusluokitukset |
| Valitukset |
| Sukupolvet |
| Päivitykset |
| Manuals |
| mpg |