Subaru Ascent vægt

Subaru Ascent tomvægt påvirker brændstofeffektiviteten, håndteringen og den samlede køreoplevelse. En tungere Ascent kan have en mere stabil kørsel og håndtere bedre under ugunstige vejrforhold, men den kan også kræve mere brændstof og have langsommere acceleration.

På den anden side kan en lettere Subaru Ascent prale af bedre MPG og hurtigere acceleration, selvom den også kan have reduceret stabilitet og mindre kontrol på vejen.

Den letteste Subaru Ascent blev produceret i 2022 med en vægt på 4430 lbs. Og den tungeste model kom ud af produktionslinjen i 2022 med en vægt på 4603 lbs pund i køreklar tilstand.

Udforsk dataene nedenfor og sammenlign, hvordan andre Subaru Ascent-kropsmasseparametre som bruttovægtvurdering (GVWR) og lasteevne ændrede sig mellem generationerne.

Quick weight overview

Subaru Ascent recorded specifications
Specification Value
Køretøjets vægt 4,430–4,603 lbs range
GVWR 6,001 lbs
Nyttelast Unavailable
Model years 2019–2022
Configurations 17 recorded

Tilpassede tilføjelser

Subaru Ascent weight by year

Newest model years first. Ranges cover the configurations on file for that year.
År Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Details
2022 4,430–4,603 lbs range 6,001 lbs Unavailable View
2021 4,430–4,603 lbs range 6,001 lbs Unavailable View
2020 4,430–4,603 lbs range 6,001 lbs Unavailable View
2019 4,430–4,603 lbs range 6,001 lbs Unavailable View

Subaru Ascent curb weight history

Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.

4,616.844,416.162019: 4,430–4,603 lbs20192020: 4,430–4,603 lbs20202021: 4,430–4,603 lbs20212022: 4,430–4,603 lbs2022
  • 2022 Subaru Ascent

    Køretøjets vægt 4,430–4,603 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 6,001 lbs
    Nyttelast Unavailable
    Configurations 5 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal trækkapacitet 2,000–5,000 lbs
    Maksimal lastkapacitet 86–86.50 cu.ft.
    Brændstoftank 19.30 galloner
    5 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    Base 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Limited 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Onyx Edition 7-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,472 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Premium 8-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,453 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Touring 7-Passenger All-Wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable
  • 2021 Subaru Ascent

    Køretøjets vægt 4,430–4,603 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 6,001 lbs
    Nyttelast Unavailable
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal trækkapacitet 2,000–5,000 lbs
    Maksimal lastkapacitet 86–86.50 cu.ft.
    Brændstoftank 19.30 galloner
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,453 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable
  • 2020 Subaru Ascent

    Køretøjets vægt 4,430–4,603 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 6,001 lbs
    Nyttelast Unavailable
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal trækkapacitet 2,000–5,000 lbs
    Maksimal lastkapacitet 86–86.50 cu.ft.
    Brændstoftank 19.30 galloner
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,515 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,451 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable
  • 2019 Subaru Ascent

    Køretøjets vægt 4,430–4,603 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 6,001 lbs
    Nyttelast Unavailable
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal trækkapacitet 2,000–5,000 lbs
    Maksimal lastkapacitet 86–86.50 cu.ft.
    Brændstoftank 19.30 galloner
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    Base 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,430 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Limited 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,499 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Premium 8-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,477 lbs 6,001 lbs Unavailable
    Touring 7-Passenger All-wheel Drive 2.4L H-4 all-wheel drive 4,603 lbs 6,001 lbs Unavailable

Sammenlign Subaru Ascent Vægt

An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.

Year A

Year B

Find my exact configuration

Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.

Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.

How much weight can I carry?

Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.

Enter a payload rating to estimate remaining capacity.

What the weight terms mean

Køretøjets vægt

Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.

Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR)

GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.

Nyttelast

Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.

Trækkapacitet

Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.

Trækkrog

Tagbøjle

Cykelstativ



Subaru Ascent specifikationer
Sammenlign

Præstation

Motor
0-100 tider
Hestekræfter
Opgraderinger

Eksteriør

Hjul
Wheel Interchange
Pærer
Dimensioner
Frihøjde
Vægt
Opgraderinger

Interiør

Størrelse på rattet
Højttalerstørrelse
Opgraderinger

Vedligeholdelse

Trækkapacitet
Oliekapacitet
Sikringer
Tankstørrelse
Batteristørrelse
Gastype
Lastrum
Sikkerhedsvurderinger
Klager
Generationer
Opgraderinger
Manuals
mpg