BMW 428 vægt
BMW 428 tomvægt påvirker brændstofeffektiviteten, håndteringen og den samlede køreoplevelse. En tungere 428 kan have en mere stabil kørsel og håndtere bedre under ugunstige vejrforhold, men den kan også kræve mere brændstof og have langsommere acceleration.
På den anden side kan en lettere BMW 428 prale af bedre MPG og hurtigere acceleration, selvom den også kan have reduceret stabilitet og mindre kontrol på vejen.
Den letteste BMW 428 blev produceret i 2016 med en vægt på 3450 lbs. Og den tungeste model kom ud af produktionslinjen i 2016 med en vægt på 4160 lbs pund i køreklar tilstand.
Udforsk dataene nedenfor og sammenlign, hvordan andre BMW 428-kropsmasseparametre som bruttovægtvurdering (GVWR) og lasteevne ændrede sig mellem generationerne.
Quick weight overview
| Specification | Value |
|---|---|
| Køretøjets vægt | 3,450–4,160 lbs range |
| GVWR | 4,340–4,895 lbs range |
| Nyttelast | 680–840 lbs range |
| Model years | 2014–2016 |
| Configurations | 12 recorded |
BMW 428 weight by year
| År | Køretøjets vægt | GVWR | Nyttelast | Details |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 3,450–4,160 lbs range | 4,385–4,895 lbs range | 680–790 lbs range | View |
| 2015 | 3,470–4,125 lbs range | 4,340–4,760 lbs range | 720–840 lbs range | View |
| 2014 | 3,470–4,125 lbs range | 4,340–4,760 lbs range | 720–840 lbs range | View |
BMW 428 curb weight history
Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.
-
2016 BMW 428
Køretøjets vægt 3,450–4,160 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,385–4,895 lbs range Nyttelast 680–790 lbs range Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 7,000–8,000 lbs Brændstoftank 15.80 galloner 4 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast i 2dr Rear-wheel Drive Coupe 2.0L I-4 rear-wheel 3,450 lbs 4,385 lbs 790 lbs i SULEV 2dr Rear-wheel Drive Convertible 2.0L I-4 rear-wheel 3,995 lbs 4,770 lbs 680 lbs i xDrive SULEV 2dr All-wheel Drive Convertible 2.0L I-4 all wheel 4,160 lbs 4,895 lbs 680 lbs i xDrive SULEV 2dr All-wheel Drive Coupe 2.0L I-4 all wheel 3,645 lbs 4,540 lbs 790 lbs -
2015 BMW 428
Køretøjets vægt 3,470–4,125 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,340–4,760 lbs range Nyttelast 720–840 lbs range Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 7,000–8,000 lbs Brændstoftank 15.80 galloner 4 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast i 2dr Rear-wheel Drive Convertible 2.0L I-4 rear-wheel 3,965 lbs 4,760 lbs 720 lbs i 2dr Rear-wheel Drive Coupe 2.0L I-4 rear-wheel 3,470 lbs 4,340 lbs 840 lbs i xDrive 2dr All-wheel Drive Convertible 2.0L I-4 all wheel 4,125 lbs Unavailable Unavailable i xDrive 2dr All-wheel Drive Coupe 2.0L I-4 all wheel 3,635 lbs 4,540 lbs 840 lbs -
2014 BMW 428
Køretøjets vægt 3,470–4,125 lbs range Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,340–4,760 lbs range Nyttelast 720–840 lbs range Configurations 4 recorded Towing, cargo volume, and fuel tank
Maksimal trækkapacitet 3,740 lbs Brændstoftank 15.80 galloner 4 recorded configurations
Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast i 2dr Rear-wheel Drive Convertible Unavailable Unavailable 3,965 lbs 4,760 lbs 720 lbs i 2dr Rear-wheel Drive Coupe Unavailable Unavailable 3,470 lbs 4,340 lbs 840 lbs i xDrive 2dr All-wheel Drive Convertible Unavailable Unavailable 4,125 lbs Unavailable Unavailable i xDrive 2dr All-wheel Drive Coupe Unavailable Unavailable 3,635 lbs 4,540 lbs 840 lbs
Sammenlign BMW 428 Vægt
An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.
Find my exact configuration
Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.
Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.
How much weight can I carry?
Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.
What the weight terms mean
Køretøjets vægt
Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.
Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR)
GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.
Nyttelast
Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.
Trækkapacitet
Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.
BMW 428 specifikationer
Sammenlign
Præstation
| 0-100 tider |
Eksteriør
| Hjul |
| Wheel Interchange |
| Pærer |
| Dimensioner |
| Frihøjde |
| Vægt |
Interiør
| Højttalerstørrelse |
Vedligeholdelse
| Trækkapacitet |
| Viskestørrelse |
| Tankstørrelse |
| Sikkerhedsvurderinger |
| Manuals |
| mpg |