Greutatea BMW M440

Greutatea curbă a BMW M440 afectează eficiența combustibilului, manevrabilitatea și experiența generală de conducere. Un M440 mai greu poate avea o conducere mai stabilă și poate manevra mai bine în condiții meteorologice adverse, dar poate necesita și mai mult combustibil și poate avea o accelerare mai lentă.

Pe de altă parte, un BMW M440 mai ușor poate se mândri cu un consum mai bun de combustibil și o accelerație mai rapidă, deși poate avea și o stabilitate redusă și mai puțin control pe drum.

Cea mai ușoară BMW M440 a fost produsă în 2023, având o greutate de 3858 lbs de livre. Iar cel mai greu model a ieșit de pe linia de producție în 2023, având o greutate la bord de 4292 lbs de livre.

Explorați datele de mai jos și comparați modul în care alți parametri de masă corporală ai BMW M440, cum ar fi greutatea brută a vehiculului (GVWR) și capacitatea de încărcare, s-au schimbat între generații.

Quick weight overview

BMW M440 recorded specifications
Specification Value
Greutatea la bordul trotuarului 3,858–4,292 lbs range
GVWR 4,949–5,071 lbs range
Încărcătură 858–886 lbs range
Model years 2021–2023
Configurations 9 recorded

BMW M440 weight by year

Newest model years first. Ranges cover the configurations on file for that year.
Anul Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură Details
2023 3,858–4,292 lbs range 5,071 lbs 858 lbs View
2022 3,977–4,171 lbs range 4,949 lbs 886 lbs View
2021 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs View

BMW M440 curb weight history

Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.

4,326.723,823.282021: 3,977 lbs20212022: 3,977–4,171 lbs20222023: 3,858–4,292 lbs2023
  • 2023 BMW M440

    Greutatea la bordul trotuarului 3,858–4,292 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 5,071 lbs
    Încărcătură 858 lbs
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de remorcare 999 lbs
    Capacitatea maximă de încărcare 12–13.60 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    i 2dr Rear-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,171 lbs 5,071 lbs 858 lbs
    i 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,858 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,292 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,858 lbs Unavailable Unavailable
  • 2022 BMW M440

    Greutatea la bordul trotuarului 3,977–4,171 lbs range
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,949 lbs
    Încărcătură 886 lbs
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 12 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    i 2dr Rear-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,171 lbs Unavailable Unavailable
    i 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,171 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs
  • 2021 BMW M440

    Greutatea la bordul trotuarului 3,977 lbs
    Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR) 4,949 lbs
    Încărcătură 886 lbs
    Configurations 1 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Capacitatea maximă de încărcare 12 cu.ft.
    Rezervor de combustibil 15.60 galoni
    1 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Greutatea la bordul trotuarului GVWR Încărcătură
    i xDrive 2dr All-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs

Comparați BMW M440 Greutate

An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.

Year A

Year B

Find my exact configuration

Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.

Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.

How much weight can I carry?

Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.

Enter a payload rating to estimate remaining capacity.

What the weight terms mean

Greutatea la bordul trotuarului

Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.

Gross vehicle weight rating (GVWR) Evaluarea greutății brute a vehiculului (GVWR)

GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.

Încărcătură

Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.

Capacitate de remorcare

Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.



Specificațiile BMW M440
Comparați

Performanță

Timpuri de accelerare de la 0 la 100 de mile pe oră

Exterior

Roți
Wheel Interchange
Dimensiuni
Greutate

Interior

Mărimea difuzoarelor

Mentenanță

Capacitate de remorcare
Dimensiunea rezervorului de combustibil
Spațiu de încărcare
Rata de siguranță
Manuals
mpg