BMW M440 vægt

BMW M440 tomvægt påvirker brændstofeffektiviteten, håndteringen og den samlede køreoplevelse. En tungere M440 kan have en mere stabil kørsel og håndtere bedre under ugunstige vejrforhold, men den kan også kræve mere brændstof og have langsommere acceleration.

På den anden side kan en lettere BMW M440 prale af bedre MPG og hurtigere acceleration, selvom den også kan have reduceret stabilitet og mindre kontrol på vejen.

Den letteste BMW M440 blev produceret i 2023 med en vægt på 3858 lbs. Og den tungeste model kom ud af produktionslinjen i 2023 med en vægt på 4292 lbs pund i køreklar tilstand.

Udforsk dataene nedenfor og sammenlign, hvordan andre BMW M440-kropsmasseparametre som bruttovægtvurdering (GVWR) og lasteevne ændrede sig mellem generationerne.

Quick weight overview

BMW M440 recorded specifications
Specification Value
Køretøjets vægt 3,858–4,292 lbs range
GVWR 4,949–5,071 lbs range
Nyttelast 858–886 lbs range
Model years 2021–2023
Configurations 9 recorded

BMW M440 weight by year

Newest model years first. Ranges cover the configurations on file for that year.
År Køretøjets vægt GVWR Nyttelast Details
2023 3,858–4,292 lbs range 5,071 lbs 858 lbs View
2022 3,977–4,171 lbs range 4,949 lbs 886 lbs View
2021 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs View

BMW M440 curb weight history

Each mark is the lowest and highest recorded curb weight for that model year. A single point means those records match. Years without curb weight are omitted, and gaps are not connected.

4,326.723,823.282021: 3,977 lbs20212022: 3,977–4,171 lbs20222023: 3,858–4,292 lbs2023
  • 2023 BMW M440

    Køretøjets vægt 3,858–4,292 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 5,071 lbs
    Nyttelast 858 lbs
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal trækkapacitet 999 lbs
    Maksimal lastkapacitet 12–13.60 cu.ft.
    Brændstoftank 15.60 galloner
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    i 2dr Rear-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,171 lbs 5,071 lbs 858 lbs
    i 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,858 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,292 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,858 lbs Unavailable Unavailable
  • 2022 BMW M440

    Køretøjets vægt 3,977–4,171 lbs range
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,949 lbs
    Nyttelast 886 lbs
    Configurations 4 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal lastkapacitet 12 cu.ft.
    Brændstoftank 15.60 galloner
    4 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    i 2dr Rear-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 rear-wheel 4,171 lbs Unavailable Unavailable
    i 2dr Rear-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 rear-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Convertible 3.0L I-6 all-wheel 4,171 lbs Unavailable Unavailable
    i xDrive 2dr All-Wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs
  • 2021 BMW M440

    Køretøjets vægt 3,977 lbs
    Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR) 4,949 lbs
    Nyttelast 886 lbs
    Configurations 1 recorded
    Towing, cargo volume, and fuel tank
    Maksimal lastkapacitet 12 cu.ft.
    Brændstoftank 15.60 galloner
    1 recorded configurations
    Configuration Motor Drivetrain Køretøjets vægt GVWR Nyttelast
    i xDrive 2dr All-wheel Drive Coupe 3.0L I-6 all-wheel 3,977 lbs 4,949 lbs 886 lbs

Sammenlign BMW M440 Vægt

An exact difference is shown only when both sides are a single recorded value. Ranges describe different configurations and are not subtracted.

Year A

Year B

Find my exact configuration

Choose a recorded configuration to see the curb weight, GVWR, and payload stored for that record. Values are not mixed from other trims.

Select a configuration, or open a model year above. The configuration name is the recorded trim, cab, bed, and drivetrain title when the source includes them.

How much weight can I carry?

Estimated remaining payload = payload rating − passengers − cargo − accessories − tongue weight. Ratings vary by equipment and configuration. Use the figure on the certification label when this field is empty. A positive result is not proof that driving or towing is safe. GVWR, axle ratings, trailer ratings, and the owner’s manual still apply, and they take precedence over catalog figures.

Enter a payload rating to estimate remaining capacity.

What the weight terms mean

Køretøjets vægt

Curb weight is the vehicle weight under the manufacturer measurement definition, without cargo or passengers.

Brutto køretøjets vægtbegrænsning (GVWR)

GVWR is the manufacturer maximum permitted loaded vehicle weight.

Nyttelast

Payload is the rated capacity for occupants, cargo, and other loads. It depends on the exact configuration.

Trækkapacitet

Towing capacity is a trailer weight rating. It is not the same as payload.



BMW M440 specifikationer
Sammenlign

Præstation

0-100 tider

Eksteriør

Hjul
Wheel Interchange
Dimensioner
Vægt

Interiør

Højttalerstørrelse

Vedligeholdelse

Trækkapacitet
Tankstørrelse
Lastrum
Sikkerhedsvurderinger
Manuals
mpg